بخش دوم گزارش دومین رویداد، از سری رویداد های طعم کار آفرینی

بخش دوم گزارش دومین رویداد، از سری رویداد های طعم کار آفرینی

قسمت دوم
گفتگوی آرش برهمند و شهرام شاهکار (مدیر عامل شرکت اسنپ)
ادامه گفتگوی جذاب آرش برهمند با شهرام شاهکار را به اتفاق می خوانیم:
آرش برهمند: تا چه اندازه این رضایت ها واقعی هستند؟ خیلی از دوستان سؤالاتی با این موضوع داشته اند که نظام قیمت گذاری اسنپ بر چه پایه ای است؟ به عنوان مثال شما در بسیاری از موارد به مبلغی که راننده از مسافر دریافت می کند، سوبسید هم می دهید، یعنی رقم دریافتی راننده بیشتر از پولی است که از مسافر دریافت می کند. این مکانیزم از لحاظ اقتصادی چه توجیهی می تواند داشته باشد؟ و منطقاً رقابت بر سر قیمت هم نمی تواند باشد، چرا که از ابتدای شروع کار این روال ادامه دارد.
انگیزه ی اسنپ از این روش چیست؟ آیا این یک اقدام برای تثبیت موقعیت در بازار است؟ حاشیه ی سود واقعی از کجا تأمین می شود؟
شهرام شاهکار: ما به تثبیت جایگاه نیازی نداریم. میلیون ها سفر در هفته و داشتن پنجاه هزار راننده ی فعال خود گواه این مطلب است.
گاهاً به برخی از تعرفه ها سوبسید داده می شود تا با توجه به قیمت پائین سرویس های ما در موارد و موقعیت های خاصی مثل ترافیک یا شرایط نامناسب جوی، بتوانیم کیفیت سرویس دهی را بدون افزایش قیمت برای مسافر حفظ نمائیم.
از طرفی این سوبسید ها برای رانندگان نیز در شرایط خاص، عامل تشویقی خواهد بود تا انگیزه شان را برای ارائه ی همان کیفیت مناسب به مسافران، حفظ نمایند.
برهمند: یکی از راه های درآمد زایی می تواند استفاده از سودی باشد که از مجموع مبالغ دریافت شده از رانندگان به دست می آید. در اسنپ این اتفاق صورت میی گیرد؟
شاهکار: ما سه روز در هفته با رانندگان محترم تسویه حساب انجام می دهیم و زیر چهل درصد از پرداخت های ما آنلاین و بالای شصت درصد از پرداخت های ما نقدی هستند. این به این معناست که راننده ها به ما بدهکار می شوند نه ما به آنها، بنا بر این در بیشتر اوقات، در تسویه حساب هایمان ما باید از رانندگان پول دریافت کنیم نه این که به آنها پرداخت داشته باشیم. جدای از آن اگر مدل کسب و کار ما مدل درآمد زایی از سود پول بود، قطعا کسب و کار اشتباهی را انتخاب کرده بودیم چرا که برای آن مدل از درآمد زایی، کسب و کار های بسیار راحت تر و مناسب تری وجود دارد. علاوه بر اینکه مدل درآمد زایی بر مبنای سود مانده ی پول موارد منع قانونی نیز دارد.
برهمند: در مورد موارد امنیتی اطلاعات مسافرین و همینطور انتخاب راننده ها هم سؤالاتی ارسال شده است.
شاهکار: در مورد امنیت اطلاعات، در سیستم ما بالاترین سیستم های امنیتی رایج لحاظ شده است و سرور هایمان هم در داخل کشور قرار دارند که مجموع این اقدامات بالاترین عملکرد امنیتی را در پی دارد. باید توجه داشت که هیچ کسب و کاری نمی تواند صد درصد ادعای امنیت کند. همانطور که شاهد بودیم چندی پیش یکی از اپراتور های تلفن همراه در کشور هم مورد حملات هکری قرار گرفت یا حتی اف بی آی یا ناسا هم هک می شوند. بنا بر این اگر کسی ادعای امنیت صد درصد داشته باشد دلیل برعدم وجود دانش کافی وی است. علاوه بر آن ارتباط و نظارت بسیار قوی ای از سوی پلیس فتا و نهاد های ذیصلاح مربوطه بر روی سیستم های اطلاعاتی ما صورت می گیرد.
در مورد امنیت از سوی رانندگان، تمام متقاضیان از مراحل و فرآیند های امتحان پس داده ای عبور می کنند. در بدو ورود تمام مدارک شناسایی از جمله کارت ملی، گواهینامه، بیمه نامه، معاینه ی فنی برای خودرو های بالای پنج سال وگواهی عدم سوءپیشینه از تمام رانندگان اخذ شده و بعد از اسکن کردن درپروفایل مخصوصشان ثبت می گردد.
سپس خودروی آنها توسط کارشناسان کنترل کیفی ما معاینه و نظارت می شود و مواردی حتی بیش از معاینه ی فنی معمول شامل نظافت و کارکرد کولر و بخاری و ... نیز کاملا چک می گردد. بنا بر این الزامات ما بیش از استاندارد های قانونی است. علاوه بر آن تمام رانندگان بر طبق یک چک لیست با جزئیات بالا از نظر ظاهر، رفتار، آموزش پذیری و سایر موارد، دقیقاً مانند یک مصاحبه ی شغلی، سنجیده می شوند و بعد از تأیید کارشناسان وارد مرحله آموزش شده و بعد از گذراندن یک ساعت آموزش در محل، می توانند وارد ناوگان اسنپ گردند.
لازم به ذکر است که این آموزش ها از طریق شبکه های مجازی به طور مرتب ادامه داشته و پشتیبانی می گردند.
برای بازخورد گیری هم مکانیزمی طراحی شده است تا بر اساس امتیاز دهی مسافرین، عملکرد راننده ها سنجیده شود و رانندگان کم امتیاز به طور خودکار در سیستم ما غیر فعال می گردند.
برهمند: با توجه به این که بخشی از سرمایه گذاران اسنپ خارجی هستند، عده ای در مورد رخنه ی اطلاعات به بیرون از کشور نگران هستند. آیا اصولا در عمل چنین اتفاقی قابل وقوع هست؟
شاهکار: همانگونه که عرض کردم سرور های ما در داخل کشورند و از لحاظ امنیتی دارای تأییدیه پلیس فتا هستند. این که کسب و کاری حامی مالی خارجی داشته باشد یا داخلی، دلیل بر ایمن یا نا ایمن بودن اطلاعات آن سازمان نخواهد بود. چه بسا کسب و کار هایی که سرمایه گذاران داخلی داشته اند ولی اطلاعاتشان به بیرون از کشور رخنه کرده است. سرمایه گذار خارجی ما، شرکت MTNاست که به همراه شرکت ایرانسل حامی مالی ما هستند و در ایران شناخت بسیار خوبی از این شرکت وجود دارد و همکاری ایرانسل به عنوان یک اپراتور شناخته شده ی داخلی با این شرکت، نگرانی ها را برطرف کرده است. لازم به ذکر است که خود ما بیشتر از هرکسی دغدغه ی امنیت اطلاعات را داریم، چرا که بزرگترین هدف و سرمایه ی اصلی ما، ایجاد اعتماد برای کاربرانمان است.
برهمند: در مورد رقبای خارجی و ورود احتمالی آنها به بازار کشور در آینده چه نظری دارید؟
شاهکار: نحوه ی اجرا اهمیت دارد، تیم اجرایی ما در اسنپ یکی از بهترین تیم های استارتاپی در کشور است.
برهمند: دوستان سؤال کرده اند که چرا به تیم دویست و چهل نفره ی اسنپ هنوز هم می گویید استارتاپ؟
شاهکار: خوب این یک دیدگاه اشتباه است. امروزه مدیران شرکت دی جی کالا با حدود دو هزار نفر پرسنل هنوز خود را یک استارتاپ می دانند.
ویژگی استارتاپ ها، فرهنگ سازمانی و ساختار چابک و متمایز آنها است. به اشتباه در کشور ما تصور می شود که استارتاپ باید بسیار کم جمعیت باشد. تعداد پرسنل اسنپ در سالهای آینده بیشتر از این خواهد بود و تا هنگامی که در رشد و حرکت هستیم خود را یک استارتاپ می دانیم.
برهمند: برای تیمی که شکست خورده یا روحیه ی خود را از دست داده، بهترین راه برگشت به کسب و کار و بازرا چیست؟
شاهکار: مهمترین راه یا روش این است که خود شما به عنوان رهبر یا مدیر، در وهله ی اول، باور و اعتقاد داشته باشید که مسیرتان درست است و به موفقیت منجر می شود. اگر این مهم تحقق نیابد، در دیگر اعضای تیم هم نخواهید توانست این حس را بارور گردانید.
در آموزش های فروش، نکته ای وجود دارد که می گوید اگر می خواهی چیزی را به فروش برسانی در وهله ی اول باید خودت عاشق آن باشی. اگر این مهم تحقق یابد، قطعاً این انرژی به بقیه ی افراد تیم هم منتقل می شود. باید این مهارت فروش را داشته باشی تا بتوانی افقی را که خودت عاشقانه می نگری، آن تصویر طلایی و شیرین دوران موفقیت کسب و کار را به افراد خسته و بی حوصله، خیلی خوب منتقل کنی آنها را با خود همراه کنی. این کاری بوده که همیشه سعی کرده ام انجام دهم.
برهمند: سپاسگزاریم از اخلاق خوب همیشگی شما و گفتگوی پر از انرژی شما با ما و دوستان حاضر در رویداد.
شاهکار: من هم از شما ممنونم و برای شما و همه ی دوستان آرزوی موفقیت دارم.
تیم خبری ایکانو
حسین فرد
باتشکر از حمیدرضا لاچین (دبیر همایش) - حمیدرضا خلیلی (دبیر اجرایی همایش)

  1. دوست گرانقدر با سلام؛ خواهشمند است جهت تماس سریع با شما، مشخصات خود را در فرم زیر وارد نموده تا دوستان ایکانویی در اولین فرصت با شما ارتباط برقرار نمایند.
  2. نام و نام خانوادگی*
   ورودی نامعتبر
  3. آدرس ایمیل*
   ورودی نامعتبر
  4. شماره تماس*
   ورودی نامعتبر