مصاحبه تیم ایکانو نیوز با مؤسسین استارت آپ "همتارو"

استارت آپ همتارو

گفتگو با تیم همتارو سامانه ی محیط زیستی اشتراک سفرهای آنلاین
راه اندازی استارتاپ های مبتنی بر حمل و نقل آنلاین مسافر یکی از دغدغه های علاقه مندان، متخصصین و فعالان این حوزه، برای تأمین و ترفیع نیاز جامعه با ارائه ی مدل های مختلف پیاده سازی و بهره برداری ازآنها می باشد.
هر یک از این کسب و کار ها درصددند با ارائه یک یا چند راه حل منحصر به فرد، دغدغه های جامعه را در این حوزه ی بکر و جذاب، بر طرف نمایند.
احترام و کمک به حفظ محیط زیست کشور، همواره یکی از نگرانی های جامعه در حاشیه ی حمل و نقل عمومی بوده است.
گروه نرم افزاری متین، متشکل از اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه و متخصصینِ توانای حوزه ی فناوری اطلاعات، با طراحی و ارائه ی نرم افزار جامع و فوق پیشرفته ی همتارو در حوزه ی حمل و نقل آنلاین مسافر، هدف اصلی خود را کمک به بهبود وضعیت محیط زیست معرفی می کند.
در گفتگوی ایکانو نیوز با آقای دکتر امیر مهدی حیدری مدیرعامل مجموعه و دکتر محمد رضا عباسی فرد مدیر فنی مجموعه نرم افزاری متین، با نرم افزار همتارو و تیم استارآپی آنها، بیشتر آشنا خواهیم شد.
ایکانو: با توجه به این که در این حوزه شرکت هایی فعال هستند که سهم قابل قبولی از بازار را از آن خود کرده اند، مزیت نرم افزار همتارو نسبت به سایر نرم افزار های مشابه در چیست؟
حیدری: شرکت ها یا اپلیکیشن های مشابه بر روی جذب مسافرین یا مشتریانی تمرکز کرده اند که تمایل دارند به طور آنلاین خودرویی را سفارش دهند که به طور کاملا دربست و در اختیار آنها قرار بگیرد. خوب طبیعی است که این افراد باید هزینه ی بیشتری را پرداخت کنند تا خودرویی دربست در اختیار داشته باشند. حال اگر سه نفر سه خودروی مجزا درخواست کنند، یک حجم سه خودرو با سه مسافر، به ترافیک شهرمان تحمیل می گردد. مزیت اصلی و تمایز همتارو در این است که درآن مردم بتوانند در یک مسیر مشترک با هزینه ی کمتر و به اشتراک گذاشتن سفر های هم مسیر دو یا سه سفر را در یک سفر ادغام کرده و از این طریق از ترافیک و آلودگی هوا کاسته و مقدار قابل قبولی از هزینه را صرفه جویی نمایند. این خدمت ویژه ی افرادی طراحی شده است که تمایل دارند از خودروهای دربست به اشتراک گذاشته شده در مسیر های طولانی و بدون عوض کردن ماشین به طور یکسره استفاده کنند.
به طور مثال فرض بفرمائید: فردی قصد دارد از میدان پونک به منطقه ی امیر آباد برود، برای این شخص یک سرویس آنلاین دربست، تقریباً پانزده هزار تومان هزینه دارد. اگر از تاکسی استفاده کند باید حدود شش هزار تومان در سه مسیر مجزا هزینه پرداخت کند، چند مسیر و خودرو عوض کند و با اتلاف وقت و انرژی بالا در نهایت به امیرآباد برسد. حال اگر این فرد بخواهد با یک سرویس و با هزینه ی حدود هفت هزار تومان با اتلاف وقت و انرژی کمتری به مقصد برسد، همتارو این امکان را در اختیار وی قرار می دهد تا با به اشتراک گذاشتن سفر خود و ادغام سه مسیر در یک مسیر، یک یا دو همسفر دیگر هم درابتدا یا طول مسیر، به دست بیاورد و علاوه بر استفاده از خودرو به طور یک سره تا امیرآباد، هزینه ی سفر هم بین آنها تقسیم شود.
و همانطور که عرض کردم، مهمترین ویژگی این طراحی این است که سه مسافر با یک خودرو به مقصد می رسند که نسبت به الگوی دربستی کامل، ترافیک و آلودگی هوای کمتری به شهر، تحمیل می گردد.
ایکانو: این اشتراک گذاری، مدت زمان انتظار مسافر در اتوموبیل را افزایش نمی دهد؟
حیدری: در ابتدای درخوست از مسافر توسط نرم افزار سؤال می شود که مایل است سفر خود را به اشتراک بگذارد یا خیر. اگر جواب مثبت باشد ظرف دو تا سه دقیقه، درخواست مشتری بررسی می شود و بعد از یک دقیقه پس از بررسی، حرکت خودرو اتفاق می افتد.
ایکانو: زمان در خواست خودرو چقدر طول می کشد؟
حیدری: همتارو پانزده دقیقه از مسافر زمان می خواهد تا خودروی اشتراکی را به وی تحویل دهد.
ظرفیت خودروهای ما نهایتاً سه نفره هستند که امکان دارد خودروی سفارش داده شده، خالی یا با یک یا دو نفربه مسافر تحویل داده شود. ممکن است افرادی در طی مسیر از خودرو پیاده یا سوار گردند. سعی بر این بوده است که مسیر های مشترک بین افراد، مسیر هایی هماهنگ و سر راست، از کوتاه ترین مسیر ممکن به مقصد طراحی شود که صرفه جویی در زمان مسافرین مد نظر گرفته شود.
ایکانو: ایده ی این استارتاپ از کجا به ذهنتان رسید؟ آیا می دانستید که در خارج از کشور این ایده عملیاتی و اجرا شده است؟
حیدری: مسیری که به عنوان نمونه خدمتتان عرض کردم، مسیر کاری بنده در گذشته از منزل به محل کار بود که مجبور بودم صبح ها در ساعات اوج ترافیک از پونک خود را به امیر آباد برسانم. با طی کردن این مسیر و جا به جایی از چند خط تاکسی دیگر چیزی از من به محل کارم نمی رسید. این مسیر و جابه جایی و سختی در سوار شدن تاکسی باعث می شد خسته و نامنظم در محل کارم حاضر شوم. همینطور برگشت من در ساعات اوج ترافیک بهترین و با ارزش ترین زمان مرا می گرفت.
از طرفی پرداخت هزینه ی روزانه ی آژانس یا خودروی دربست هم برای اکثر افراد امکان ناپذیر است و گذشته از آن وجدانم هم قبول نمی کرد که هر روزبه صورت تک سر نشین و با خودروی شخصی تا محل کار تردد نمایم.
مشکلات طرح ترافیک و ذوج و فرد و .... هم که سر جای خود.
بنا بر این به این مشکل فکر کردم و می دانستم که این مشکل بسیاری از مردم است و در نهایت این ایده پس از مدتی به ذهنم خطور کرد.
بعد از چند روز متوجه شدم که این ایده در خارج از کشور به عنوان یک کسب و کار آنلاین، اجرا می شود و کاربران فراوانی هم دارد.
در نهایت مسئله را با دوستانم مطرح کردم و زمزمه های شروع کار شکل گرفت.
ایکانو: چطور رفتار جامعه یا مصرف کننده را در این موضوع بررسی و تحلیل نمودید؟
حیدری: توسط تیم تحقیقات بازارگروه نرم افزاری متین در بازه های زمانی مختلف در محل تجمع افرادی که در ساعات اوج ترافیک تهران، تمایل به جا به جایی داشتند، از طریق توزیع پرسشنامه های تحقیقات بازار و مصاحبه های مستقیم با این افراد، روی نظر نمونه هایی از این جامعه ی انتخابی آماری، بررسی و تحلیل انجام گرفت.
به عنوان مثال نمونه های ما افرادی بودند که در ساعات اوج ترافیک صبح نمی توانستند به دلیل ازدهام بالا و وقت کم از اتوبوس یا مترو استفاده کنند، همینطور راننده های تک سر نشینی که مجبور بودند با وسیله ی نقلیه ی خود تردد طاقت فرسایی در ترافیک داشته باشند. با بررسی این نمونه ها دریافتیم که بنا به مشکلاتی مثل وقت، هزینه، سرعت پائین، دسترسی نامناسب به تاکسی و وسائل نقلیه ی عمومی، توجه به میزان مصرف انرژی و استهلاک خودرو ها، دغدغه ی آلودگی هوا، مشکل جای پارک و ... تمایل خوبی نسبت به استفاده از خودروی دربستی اشتراکی، در بیین هشتاد درصد از نمونه های آماری انتخاب شده، وجود دارد.
ایکانو: این خودرو ها از لحاظ جنسیتی تفکیک شده خواهند بود؟
حیدری: بله برای در نظر گرفتن هر چه بیشتر رفاه حال مسافرین عزیزاین خودرو ها می تواند بر اساس انتخاب کاربر از لحاظ جنسیتی جدا باشد.
همینطور در همتارو خودرو هایی با راننده ی خانم مخصوص تردد خانم های محترم وجود دارد.
ایکانو: مسئله ی امنیت را در این خودرو ها چگونه می بینید؟
در سیستم های مشابه تدابیر مطلوبی برای ایجاد امنیت تعبیه شده است.شما چه تدبیری در این زمینه دارید؟
حیدری: ما هم دقیقا ساز و کار های اپلیکیشن های مشابه را برای امنیت دنبال می کنیم. اخذ مدارک کامل و گواهینامه ی عدم سوء پیشینه از رانندگان، بانک اطلاعاتی دقیق و استفاده از سیستمم های پیشرفته ی ردیابی بر روی خودرو که در پنل مدیریتی کاملا تحت ردیابی و کنترل قرار می گیرند، از این دست اقدامات هستند.
ایکانو: می دانید اپلیکیشن های رقیبی که در حال حاضر در این بازار در حال فعالیت هستند، اسپانسر های مالی مناسبی دارند؟
حیدری: بله، افراد و شرکت های بسیاری وجود دارند که فعالیت و سرمایه گذاری در این حوزه ی بکر و جدید را بسیار جذاب می بینند. ما نیز با افراد و شرکت های توانایی در این زمینه مذاکره داشته ایم و به زودی سرمایه ی مورد نیاز برای ورود به بازار را جذب خواهیم کرد.
ایکانو: چطور می توان برای جذب موثرو موفق یک اسپانسر،استارتاپ خود را به سرمایه گذار معرفی کرد؟
حیدری: دیدگاه افراد سرمایه گذار در این زمینه بسیار متفاوت و متنوع است. باید این تفاوت دیدگاه ها را شناخت و بر همان اساس استارتاپ خود را ارائه نمود.
به عنوان مثال بعضی اشخاص و بعضی شرکت ها تنها دید مالی دارند و فقط به فکر برگشت سرمایه و سود کار هستند. برای این افراد باید دلایل موفقیت و سود دهی مالی کار را به خوبی روشن کرد.
بعضی از سرمایه گذاران واقعا علاقه مند به ورود به بازار های جدید و جذاب فناور هستند که این گروه خیلی راحت تر از استارتاپ ها حمایت می کنند و در صورت تکیه برمزیت های تعبیه شده بر روی طرح یا محصول می توان نظر این گروه از سرمایه گذاران را جلب کرد. سرمایه گذاران علاقه مند به محیط های استارتاپی و فناور، به خوبی تغییرات بازار و تغئیرات رفتار مردم به سمت بازار های فناور آنلاین را درک می کنند و می دانند برای بقاء در بازار لاجرم باید به سوی این مسیر حرکت کرد وبهترین سرمایه گذاران برای نرم افزار ما که یک نرم افزار کاملا بومی و دارای تأیدیه سازمان تاکسی رانی هست، سرمایه گذارانی اند که علاقه مند هستند به جای حمایت مالی از نرم افزار های وارداتی بیگانه، از نرم افزارهای قوی تر داخلی به منظور شکوفایی هرچه بیشتر اقتصاد کشورحمایت کنند.
ایکانو: برای استارتاپ شما که در سطح وسیعی به مرحله ی اجرا خواهد رسید، سرمایه ی بالایی لازم است. آیا اسپانسر اینگونه طرح ها باید حتما دولتی باشد؟ یا اسپانسر های بخش خصوصی هم می توانند به این بازار نو ورود پیدا کنند؟
حیدری: در سیستم های دولتی به دلیل بزرگی سیستم و بروکراسی و تشریفات اداری و مسائل از این دست، روال کارها باسرعت و هزینه ی بیشتری صورت می گیرد و این سیستم ها آن چابکی و انعطاف بخش خصوصی را ندارند. بنابراین با توجه به بازار بسیار جذاب و خوش آتیه ی حمل و نقل آنلاین و علاقه ی بخش خصوصی به این حوزه، مایلیم سرمایه گذارانی از بخش خصوصی داشته باشیم.
ایکانو: برنامه ی رقابت شما در بازار چگونه خواهد بود؟
حیدری: سعی ما بیشتر در مزیت سازی در ارائه خدمات با قیمت مناسب برای کاربران است. علاقه مان این است تا با ترفیع در موارد گفته شده، دلایل کافی برای انتخاب همتارو را به کاربرانمان ارائه دهیم.
هدف اصلی ما از به اشتراک گذاشتن سفرهایمان کمک به کاهش ترافیک و آلودگی هوا و محیط زیست است و امیدواریم بتوانیم با پیگیری این رویکرد، نظر مخاطبینی که مثل ما این دغدغه را دارند، جلب نمائیم.
ایکانو: بیشتر استارتاپ ها را تیم های متخصص در فناوری اطلاعات، شروع می کنند. بسیاری از این تیم ها اطلاعات بازاریابی چندانی ندارند. شما در گروه نرم افزاری مبین، چگونه این مسئله را مرتفع نمودید؟
حیدری: سعی ما از روز اول بر این بود تا بازار یابی را به تمام ارکان فعالیت هایمان تعمیم دهیم و همین تکیه بر ایجاد تمایز و توجه به سرویس های مشترک جهت کمک به محیط زیست و کاهش ترافیک، مهمترین فعالیت و تصمیم ما برای بازارسازی به شمار می رود. این دغدغه را در تمام مراحل و شاخه های کار داریم و تمام قدم های تیم ما با توجه به نیاز و دغدغه ی جامعه و شرایط تغییر رفتار مردم صورت می گیرد. آرزو داریم با توجه و حمایت بیشتر مسئولین بتوانیم حداقل با نهادینه کردن این سیستم تا حدود ده درصد از ترافیک وآلودگی هوای کلانشهر ها بکاهیم.
ایکانو: از دیدگاه شما دلیل اصلی موفقیت یک استارتاپ چیست؟
حیدری: به نظر بنده دو عامل تیم قوی، منسجم و همدل و دیگری ممارست در کار، مهمترین عوامل موفقیت یک استارتاپ به شمار می رود.
در یک استارتاپ بارها افراد تیم در شرایط برخورد با مشکلات و سختی ها خسته و نا امید می شوند. تحمل و عبور از این شرایط بدون یک تیم همدل و همفکر، امکان پذیر نخواهد بود.
تعهد به ادامه ی مسیر، امیدواری تمام اعضاء و ممارست افراد، می تواند یک استارتاپ را از سخت ترین مشکلات عبور دهد. همینطور در هر شرایطی وجود یک مدیر یا هماهنگ کننده ی قابل اتکا و اطمینان برای به شور گذاشتن موارد و هدایت تصمیم گیری تیمی و کمک به اجرای گروهی نیز، موثر خواهد بود.
ایکانو: این تیم را از کجا می توان پیدا کرد؟
حیدری: از موقعیت ها و مکان هایی که افراد هم فکر و هم صلیغه با هم تعامل پیدا می کنند. در یک استارتاپ، شباهت فکری و حرفه ای افراد با یکدیگر بسیار مهم است و غالبا این تشابه وتفاهم در کوتاه مدت شکل نمی گیرد چرا که باید برای درک این مهم، افراد درتجربات عمیقی با یکدیگر مشترک شوند. خصوصا در ابتدای کار که سخت ترین مرحله ی کار است ممکن است این اجماع به سادگی ممکن نشود.مثلا بعد از یک کوهنوردی در یک روز تعطیل و آشنایی با افراد جدید نمی توان روی انها حساب کارآفرینانه باز کرد.
ایکانو: نقطه ی قوت تیم شمابه عنوان گروه نرم افزاری متین کجاست؟
عباسی فرد: هسته اصلی تیم فنی همتارو، از اعضاء آزمایشگاه تحقیقاتیِ پایگاه داده های اشیاء متحرکِ (MODRG) دانشگاه علم و صنعت هستند که سوابق تحقیقاتی قابل توجهی را در زمینه ITS دارند. مجموعه فنی همتارو با مطالعه مستمر بر روشهای جديد و تکنيک های روز دنیا، سعی نموده تا بهترین تکنولوژی های موجود را مورد استفاده قرار دهد. برای توسعه همتارو از متدولوژی Agile استفاده شده است. در پیاده سازی همتارو از بروزترین تکنولوژی های زبان برنامه نویسی JAVA نظیر Spring و JPA و Hibernate استفاده گردیده است. همتارو از پایگاه‌داده های قدرتمندِ Oracle و ElasticSearch بمنظور ذخیره‌سازی داده‌ها سود می برَد و همچنین سیستم های عامل Android و iOS بعنوان واسط کاربری همتارو در تلفن‌های هوشمند، توسعه داده شده است.
در همتارو تمام دوستان ما دارای درجه ی کارشناسی ارشد و دکتری در هوش مصنوعی و نرم افزار هستند و تقریباً همه ی دوستان در دانشگاه تدریس کرده یا ازاعضای هیئت علمی می باشند. تیم ما در حدود پانزده مقاله یisi در زمینه ی های فعالیتمان به ژورنال های معتبر داخلی و خارجی ارائه داده است. همین عوامل باعث گردیده تا از نظر نرم افزاری از بسیاری از نرم افزار های مشابه، قوی تر باشیم و این توانایی را داشته باشیم که تعداد در خواست های بالاتر و سریعتر همزمان را نسبت به نرم افزار های مشابه، در سیستم مان پوشش دهیم. به علاوه این پایه ی قوی علمی تیم کمک شایاینی در دانش محور شدن شرکت ما کرد که در اینجا جا دارد از زحمات و حمایت های جناب آقای دکتر ستاری معاونت محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری و معاونان ایشان کمال تشکر و قدر دانی را داشته باشیم.
ایکانو: با توجه به اینکه شما و دوستانتان اکثرا دارای مدرک دکتری و مدارج بالای علمی و حرفه ای هستید، در محیط های سازمانی و شرکت ها، می توانید موقعیت های ایمن، پولسازو مناسبی را داشته باشید. با وجود این موقعیت ها چگونه مشکلات متعدد کار آفرینی را تحمل می کنید؟
حیدری: بعضی از سختی ها شیرین اند. این مطلب در مورد سختی های مسیر کارآفرینانه صدق می کند.
کارآفرینی سختی های زیادی دارد ولی هنگامی که نتایج را متصور می شویم، این سختی ها را با تمام وجود تحمل می کنیم.
وقتی می بینیم دوستان هم تیمی مان با جان و دل برای هدفمان تلاش می کنند، دیگر سختی ها برایمان رنگی ندارند. تمام امید ما این وعده ی پروردگار متعال است که ((بعد از هر سختی ای قطعا آسانی اتفاق خواهد افتاد)).
انگیزه ی ما طبق فرمایشات مقام معظم رهبری، استقبال از کار های سخت با هدف خدمت به مردم از طریق تقویت و توجه به اقتصاد دانش محور بومی به عنوان بهترین و مهمترین راه ایجاد ارزش اقتصادی و پیشرفت ایران، با همکاری و تعاون تمام جوانان علاقه مند به آینده ی کشورمان است.
یک استارتاپ با هزینه ی راه اندازی پنج تا ده میلیون تومان می تواند پنج یا تعداد بیشتری شغل ایجاد کند. طراحی و برنامه ی خارجی برای کشور ما مطلوب نیست و هدف ما رسیدن به بی نیازی دانشی در این زمینه است.
ایکانو: ما هم برای شما و تیم همتارو آرزوی موفقیت و بهروزی داریم.

تیم خبری ایکانو
حسین فرد

  1. دوست گرانقدر با سلام؛ خواهشمند است جهت تماس سریع با شما، مشخصات خود را در فرم زیر وارد نموده تا دوستان ایکانویی در اولین فرصت با شما ارتباط برقرار نمایند.
  2. نام و نام خانوادگی*
   ورودی نامعتبر
  3. آدرس ایمیل*
   ورودی نامعتبر
  4. شماره تماس*
   ورودی نامعتبر