بخش سوم گزارش دومین رویداد، از سری رویداد های طعم کار آفرینی

بخش سوم گزارش دومین رویداد، از سری رویداد های طعم کار آفرینی

قسمت سوم
گفتگوی آرش برهمند وحمید رضا احمدی (مؤسس و مدیر عامل سایت ایوند)
حمیدرضا احمدی: کارآفرینی در خون ما ایرانی ها است
در سومین قسمت ازگزارش رویداد طعم کارآفرینی برای استفاده ی بیشتر علاقه مندان به کسب و کار های اینترنتی، انعکاسی کامل از گفتگوی خواندنی آرش برهمند سردبیر ماهنامه ی پیوست و حمید رضا احمدی مؤسس و مدیر جوان و با استعداد سایت ایوند را، آورده ایم.ل ازم به یادآوری است که ایوند فضایی است برای اطلاع رسانی و ثبت نام رویداد هایی است که با موضوعات گوناگون برگزار می شوند.
آرش برهمند: شما یکی از موفق ترین و با تجربه ترین برگزار کنندگان رویداد های مرتبط با کارآفرینی بودید. سؤال این است که تجربه ی برگزاری رویداد های گوناگون و آن حال و هوا چه تأثیری بر روی ایجاد و شکل گیری ایوند به عنوان پلتفرمی برای برگزاری رویداد، تحت عنوان یک کسب و کار شخصی داشت؟
حمید رضا احمدی: در سالهای گذشته به طور داوطلب برای برگزاری اولین رویداد استارتاپ ویکند تهران وارد تیم برگزاری رویداد شدم و بعد از مدتی مدیر کانون کارآفرینی ایران شدم، رویداد های بسیاری را برگزار نمودم که به عنوان مثال جشنواره وب و موبایل ایران یا رویداد همفکر که هنوز هم برگزار می شود. اگر تجربه برگزاری آن رویدادها نبود، شاید هرگز حسی که اکنون به رویداد را دارم، پیدا نمی کردم. به نظرم در رویداد ها یک اتفاق جادویی غیر قابل توصیف رخ می دهد که شاید تمام وسایل ارتباط جمعی، آن تأثیر را نداشته باشند. گویی در رویداد های فیزیکی که افراد با هدف مشترک و موضوعی مشترک گرد هم جمع می شود یک اتفاق جادویی فرای تعریف رخ می دهد. این حس باعث علاقه مندی بنده به رویداد و شکل گیری این کسب و کار شد.
برهمند: متولد چه سالی هستید و تحصیلات شما در چه رشته ای است؟
احمدی: متولد سال 1360 و نرم افزار خوانده ام.
برهمند: چطور شد که به طور داوطلبانه وارد استارتاپ ویکند شدید؟
احمدی: بعد از اتمام دوره دانشگاه در یک شرکت تبلیغاتی به عنوان طراح سایت مشغول به کار شدم اما پس از چندی با حقوق و مزایای بالاتری به استخدام یک شرکت فروش تجهیزات پزشکی به عنوان فروشنده درآمدم.
شرکت به دنبال شخصی بود که زبان انگلیسی قوی و سرعت یادگیری بالا داشته باشد. حدود یک سال و نیم در آن شرکت مشغول به کار بودم و درآمد خوبی هم داشتم اما به دلیل بیش از حد خشک و سنتی بودن ساختار شرکت و فضای بدون ریسک و هیجان و تنوع شرکت که ابداً با روحیه ی من سازگار نبود، شرکت را ترک کردم.
همان زمان مطلع شدم که رویداد استارتاپ ویکند راهی ایران شده است. خیلی علاقه داشتم در آن فضا فعالیت داشته باشم، بعد از تحقیق در یافتم که کانون کارآفرینی به عنوان یک NGO مسئول برگزاری آن رویداد است.
به طور داوطلبانه به آنجا رفتم و تمام سعی خودم را برای هرچه بهتر برگزار شدن آن رویداد ها انجام دادم.
برهمند: به نظرم کانون کار آفرینی مجموعه ی چندان پولسازی نیست، انگیزه ی شما از ورود به آنجا چه بود؟
احمدی: نمی توانستم روزمرگی و جو خشک سازمانی آن شرکت فروش تجهیزات پزشکی را تحمل کنم. بنا براین ریسک کردم و حتی علی رقم اینکه خانواده ام هم چندان این تصمیم را منطقی نمی دیدند، استعفا دادم و تصمیم گرفتم فعالیت خود را در کانون کارآفرینی آغاز کنم.
برهمند: آیا کانون حقوقی به شما پرداخت می کرد؟ یا سهام شراکتی به شما تعلق می گرفت؟
احمدی: یکی دو ماه اول خیر ولی بعد ازمدتی عضو مجموعه ی خاور زمین شدم و حقوق دریافت می کردم.
برهمند: در واقع شما معتقد بودید که انجام کار داوطلبانه پلی خواهد شد که به شما کمک خواهد کرد تا در آینده بتوانید یک کارآفرین موفق در حوزه ی آی تی باشید؟
احمدی: همینطور است. بعد از مدتی از دو جهت به این نتیجه رسیدم که می خواهم یک استارتاپ را راه اندازی کنم.
اول اینکه؛ وقتی برای شخصی یک سایت راه اندازی می کنید، در نهایت به آن مطلوبی که در نظر شماست، دست پیدا نمی کنید، همینطور دست یابی به وضعیت مطلوبی هم که مورد نظر شخص سفارش دهنده است هم به طور کامل محقق نمی شود.
دوم اینکه؛ فعالیت در شرکت های خارج از حوزه ی فناوری اطلاعات را هم تجربه کرده بودم و هرگز با روحیات من سازگاری نداشت. بنا بر این استارتاپ خودم را راه اندازی کردم. در آینده هم اگر روزی بازنشسته شوم، باز هم به تشکیلات سازمانی غیر رسمی کارآفرینی بازخواهم گشت چرا که احساس می کنم فعالیت در این حوزه پتانسیل بالقوه ی بالایی در کشور ما دارد و کارآفرینی در خون و فرهنگ ما ایرانی ها جای دارد.
فعالیت داوطلبانه در کانون کارآفرینی هم همیشه علاقه ی من بوده و تنها به عنوان وسیله ی ابزاری به آن نگاه نکرده ام ولی به توسعه ی تجربه و شبکه های کاری، کمک شایان ذکری کرده است.
برهمند: شما قبل از ایجاد ایوند کار استارتاپی انجام داده بودید؟
احمدی: خیر
برهمند: ایوند را شروع می کنید، طرحی که مشابه آن وجود داشت، اما نه در مورد رویدادها، این ایده چگونه به ذهنتان رسید؟
احمدی: ما برگزار کننده ی رویداد های استارتاپ ویکند بودیم که در تمام دنیا از طریق سایت ایونت برایت ثبت نام می شد که بنا به دلایل تحریم و محدودیت مبادلات ریالی، در ایران قابل استفاده نبود.
ما تصمیم گرفتیم به جای آنکه به روش سنتی در سایت شماره حساب بدهیم، یک نمونه ی کوچکی ازآن سایت را به نام مای ایونت، برای ثبت نام در رویداد، بنویسیم که به طور مرتب هم آن را توسعه می دادیم.
برهمند: چرا اسم آن عوض شد؟
احمدی: دو محدودیت عمده داشتیم.
اول اینکه؛ نام سایت انگلیسی بود و دوم اینکه؛ ما دامنه ی ir. را خریده بودیم و دامنه ی com. در اختیار یک شرکت خارجی بود که بعد از توسعه ی سایت ما می توانست دردسر ساز باشد. این بود که نام سایت را به ایوند، به معنای ارتباط دادن یا وصل کردن افراد به یکدیگر به صورت الکترونیکی، تغییر دادیم.
برهمند: فرآیند ورود به بازارتان را در ایوند به صورت خیلی ملایمی انجام دادید به طوری که بسیاری از رویداد ها رایگان و از برگزار کنندگان رویداد ها نیز، پولی دریافت نمی کردید.
احمدی: یکی از عوامل اصلی که باعث رشد ایوند شد این بود که بنده شخصاً با نگرانی ها و دغدغه های برگزار کنندگان رویداد ها و بسیاری از فعالان حوزه ی کارآفرینی از نزدیک آشنا بودم.
برهمند: چه دغدغه هایی؟
احمدی: به عنوان مثال پول. پول باید قبل از رویداد تسویه شود یا بعد از رویداد؟
اگر کسی برگزار کننده نباشد، مشکلات امنیتی و انضباطی را در این مورد به سختی درک می کند.
بنابراین در ابتدا از روش نگه داشتن پول و تخفیفات و سایر تسهیلات سعی کردیم کار را برای برگزار کنندگان رویداد، ساده تر کنیم.
برهمند: شما در گفتگویی اظهار کرده بودید که در ابتدا کار را با مبلغ صد هزار تومان شروع کرده بودید. برای شروع یک استارتاپ این مبلغ، کم نیست؟
احمدی: شاید خیلی کمتر ازاین مبلغ بوده باشد! تنها هزینه ای که به یاد می آورم قبل از جذب سرمایه انجام داده باشم یک هزینه ی سی وشش هزار تومانی بابت کرایه ی آژانس بود که متحمل شدم تا به موقع بتوانم خود را به محل برگزاری یک جلسه ی کاری برسانم.
ما برای شروع استارتاپ ایوند هیچ هزینه ای انجام ندادیم و تمام دوستان بخش فنی به صورت درصدی و مشارکتی گوشه ای از کار را به عهده گرفتند و حتی هاست سایت را هم رایگان تهیه کردیم. در ابتدای کار سعی مان کاهش هزینه ها و صرفه جویی در منابع مالی بود.
برهمند: در گفتگویی اظهار کرده بودید که ارزش برند شما بالغ بر ده میلیارد تومان است.
احمدی: خیر. عرض کرده بودم که در ازای دریافت مبلغ ده میلیارد تومان هم حاضر به فروش ایوند نیستم.
استارتاپ فلسفه ای دارد که می گوید اگر در حال رشد هستید نباید به فکر فروش باشید. به عنوان مثال فیس بوک با پیشنهاد فروش چهار میلیارد دلاری مواجه شد اما در حال حاضر ارزش این شرکت بسیار بالا تر از این مبالغ است.
ما هم معتقدیم که هنوز هم جای رشد بسیار بالایی داریم و بر اساس پیش بینی رفتار مخاطبان، سعی در هر چه بهتر و کاملتر نمودن خدمات و محصولاتمان داریم.
برهمند: بیشتر استارتاپ ها نمونه های خارجی دارند. آیا همه ی استارتاپ ها باید کپی باشند تا موفق شوند؟
احمدی: در بسیاری از موارد کپی کاری می تواند موفقیت آمیز باشد. خیلی از افراد را دیده ام که ایده های بکری دارند اما در کپی کاری شما می توانید از اشتباهات افرادی که قبلا این کار را انجام داده اند، درس بگیرید. برای من مهم نیست که کسی به من لقب خلاق بدهد. ما باید بتوانیم خلاقیت را در کاری که هستیم جاری نمائیم. نکته ای که بیشتر از خلاقیت اهمیت دارد حل مشکل افراد است. همان گونه که عرض کردم بنده خود برگزار کننده ی رویداد های زیادی بوده ام و از نزدیک با مشکلات برگزار کنندگان رویداد ها از قبیل؛ ثبت نام، ظرفیت، اطلاع رسانی، پرداخت و ... آشنا هستم و اولویت اول ما در ایوند، حل تمام این مشکلات برای هر دو طرف رویداد بوده است.
بنا بر این اولویت ما حل مشکل است و اگر در جای دیگری نمونه ی این کار وجود داشته باشد، از آن الگو می گیریم و بعد از تجزیه و تحلیل آن سعی می کنیم به طور بهینه تر، آن را کامل و در صدد حل هر چه بهتر مشکل مخاطب برآییم.
برهمند: چرا عموم مردم با ایوند آشنایی ندارند؟ به نظر ایوند هنوز مقداری نحیف است و به رغم پتانسیل بالا برای رشد بیشتر، ظاهراً با صرف هزینه ی کمتر به سمت رشد گام برمی دارد.
احمدی: این مطلب صحیح است و ما هنوز کمی کوچک هستیم و هنوز به دنبال پیدا کردن و بهره برداری از کانال های ارتباطی بهینه تر و فوق العاده تر در بازاریابی به منظور هرچه بهتر شناساندن ایوند به مردم هستیم. از نظر فرهنگ سازمانی هم چندان مایل به استفاده از ابزارهای تبلیغات سنتی غیر قابل اندازه گیری عملکرد، مانند تابلو و بیلبرد و ... نیستیم و عمدتاً سعی در استفاده از تیم فنی و توسعه دهنده ی خود داریم.
برهمند: در تیم اولیه ایوند، تمام همکاران شما به صورت مشارکتی همکاری داشتند؟
احمدی: تا الان دو شریک داشته ام و در حال حاضر با شریک سوم خود در ایوند فعالیتمان را ادامه می دهیم. انرژی بنده در اوایل فعالیت ایوند تا حد زیادی بر فعالیت های کانون کارآفرینی معطوف می شد و این مسئله باعث می شد که تمرکز لازم را روی ایوند نگذارم و در نتیجه شرکای اول و دومم در ایوند وقتی با این عدم تمرکز از طرف بنده مواجه شدند، ترجیح دادند که به سمت پروژه های سودآور تری حرکت کنند و بنده هم که خود حضور مداوم نداشتم نمی توانستم انتقادی داشته باشم و حق را به ایشان می دادم.
برهمند: تا چه اندازه از ایوند راضی هستید؟ آیا امروز ایوند مطابق تصویری که سالهای قبل از آن برای خودتان ترسیم کرده بودید،پیش می رود؟
احمدی: رضایت معنای روشنی ندارد و برای هر شخصی متفاوت است. برای من موفقیت عبارت است از اینکه لحظه به لحظه در حال پیشرفت باشید و بنده خودم را موفق می دانم چرا که در این یکسال و نیم مطالب بسیاری آموخته ام.
در دوره ی دانشجویی چندان باور نداشتم که روزی من هم یک کارآفرین شوم و کسب و کار خود را راه بیندازم اما خود را در این مسیر قرار دادم و به نظرم منطقی است که انسان گاهی به منظور دست یابی به موفقیت به دنبال ریسک کردن باشد و به همه هم این توصیه را دارم که این ریسک را انجام دهند و هرچه زودتر، بهتر. اطلاعاتتان را بالا ببرید و کسب و کاری را راه اندازی کنید. به دلیل ماهیت کم هزینه بودن اغلب استارتاپ ها، در صورت ریسک و عدم موفقیت، ضرر و زیان چندانی را متحمل نمی شوید اما در صورت موفقیت، بسیار بیشتر از مقدار هزینه کرد، موفق خواهید شد. این درست است که درصد شکست استارتاپ ها بالاست اما دستاورد آن بیشتر از چیزی است که از دست می دهید. پس نترسید و شروع کنید.
برهمند: برای راه اندازی استارتاپ ها در رویداد های استارتاپ ویکند، فکر می کنید که حتماً باید افرادی با مهارت های فنی بالا شرکت کنند؟
احمدی: خیر. تمام تخصص ها می توانند به شروع کسب و کار ها کمک کنند و همه ی اشخاص می توانند با مهارت های گوناگون، فرصتی برای چشیدن طعم اجرای یک کسب و کار واقعی را داشته باشند.
برهمند: شما در ایوند بخش تحقیق و توسعه دارید؟
احمدی: همه ی ما در ایوند در بخش تحقیق و تو سعه حضور داریم و این امر دغدغه ی همه ی ماست.
برهمند: چه کسی سرمایه گذار ایوند است؟
احمدی: سرمایه گزار ما مؤسسه ی سراوان است. پس از اینکه از کانون بیرون آمدم با افراد زیادی صحبت کردیم ولی در نهایت با سراوان به توافق رسیدیم.
برهمند: اصول درصد بندی بین شرکا در ایوند چگونه است؟
احمدی: مسئله ی درصد مسئله ی ریسک است. همه ی افراد درایوند دارای درصدی از ریسک هستند و افرادی که دیر تر وارد شرکت می شوند بنا به ثبات یافتن بیشتر شرکت در گذر زمان، ریسک کمتری را تجربه می کنند.
اگر افرادی حقوق ثابت درخواست کنند، درصد ریسکشان کمتر و کسانی هم که حقوق نخواهند و تمام انرژیشان را برای کار بگذارند، درصد ریسکشان بالاتر رفته و درصد سودشان هم بالاتر می رود.
برهمند: ممنونم از جنابعالی و در نهایت به عنوان آخرین سؤال لطفاً بفرمائید که یک سال دیگر ایوند را در چه نقطه ای می بینید؟
احمدی: برایمان بسیار مهم و جالب است که چه به لحاظ فنی و چه به لحاظ حرفه ای به این مسئله دست پیدا کنیم که چگونه به بهترین شکل با عموم مردم پیوند برقرار کنیم و به حتم تا یک سال دیگر به این نقطه ی جذاب خواهیم رسید.بنده هم از شما ممنونم.

تیم خبری ایکانو
حسین فرد
باتشکر از حمیدرضا لاچین(دبیر همایش) - حمیدرضا خلیلی(دبیر اجرایی همایش)

  1. دوست گرانقدر با سلام؛ خواهشمند است جهت تماس سریع با شما، مشخصات خود را در فرم زیر وارد نموده تا دوستان ایکانویی در اولین فرصت با شما ارتباط برقرار نمایند.
  2. نام و نام خانوادگی*
   ورودی نامعتبر
  3. آدرس ایمیل*
   ورودی نامعتبر
  4. شماره تماس*
   ورودی نامعتبر