گزارش دومین رویداد از سری رویداد های "طعم کار آفرینی"

گزارش دومین رویداد از سری رویداد های "طعم کار آفرینی"

دومین رویداد طعم کارآفرینی با محوریت موضوعی کارآفرینی در تجارت الکترونیک به عنوان دومین همایش از سلسله همایش های طعم کارآفرینی دانشکده ی صنایع دانشگاه علم و صنعت در تاریخ دوم اسفند ماه سال جاری به همت مرکز توسعه ی کسب و کار و فناوری دانشگاه علم و صنعت در سالن شهید بهرامی دانشگاه برگزار شد.
این سری از رویداد ها با هدف تشویق بیشتر دانشجویان به حوزه های کارآفرینی، تبیین راه کارآفرینان موفق حوزه ی تجارت الکترونیک جهت الگو سازی برای دانشجویان و فراهم آوردن شرایط حمایت از طرح های کارآفرینانه ی آنها در سه بخش اصلی پنل اساتید دانشگاهی، شتاب دهنده ها و کارآفرینان موفق برگزار می شود.


آغاز رویداد با سخنرانی جناب آقای دکتر مهدی غضنفری عضو هیئت علمی گروه مهندسی صنایع دانشگاه با سخنانی در باب روند و وضعیت تجارت الکترونیک در سطح جهان و ایران شروع شد.
دکتر غضنفری در ادامه به تاثیر توسعه تجارت الکترونیک بر اشتغال و رشد شاخص های اقتصادی اشاره کردند و ورود و رشد در این حوزه را به عنوان فرصتی مناسب به عنوان یکی از عوامل توسعه اقتصادی برشمردند.
در ادامه ی همایش جناب آقای مهندس مالکی مدیریت محترم مرکز توسعه ی کسب و کار و فناوری دانشگاه در سخنانی از برنامه ها و اهداف مرکز برای کمک به تبدیل دانشگاه به یکی از مراکز کارآفرینی به دنبال تحقق هدف حرکت دانشگاه به سوی تبدیل دانشگاه به یک دانشگاه نسل سومی کارآفرین، ارائه دادند.
یکی از جالبترین بخش های همایش دعوت و گفتگو با کارآفرینان و مدیران برتر در حوزه کارآفرینی در تجارت الکترونیک بود.
میهمانان این رویداد، آرش برهمند یکی از مؤسسین و سردبیر ماهنامه ی پیوست که نامی آشنا درحوزه ی رسانه ای کسب و کار های فناوری محور است. به طوری که علاقه مندان به این حوزه ها بیش از ده سال از کار های جذاب وی به عنوان سردبیر در نشریات و برنامه های گوناگون صدا و سیما استفاده برده اند.
در این همایش آرش برهمند به عنوان گفتگو کننده، شهرام شاهکار مدیر عامل شرکت اسنپ به عنوان گفتگو شونده و حمید رضا احمدی مؤسس و مدیر عامل سایت ایوند به عنوان گفتگو شونده ی دوم حضور داشتند.


گفتگوی آرش برهمند با میهمانان کارآفرین برنامه آنقدر زیبا و پر محتوا بود که تیم ایکانو تصمیم گرفت برای استفاده بیشتر عزیزان علاقه مند متن کامل این دو گفتگو را در سه قسمت به طور کامل انعکاس دهد.


لازم به ذکر است سؤالات پرسیده شده از میهمانان برنامه، ترکیبی از سؤالات حضار و سؤالات آرش برهمند است که با ظرافت همیشگی ایشان ارائه پرسش می گردد.
در ادامه گفتگوی جذاب آرش برهمند با شهرام شاهکار را به اتفاق می خوانیم:
آرش برهمند: وضعیت اسنپ در روزهای ورود شما به چه ترتیبی بود؟
شهرام شاهکار: موقعی که به اسنپ آمدم مشکلات زیادی را در بخش نرم افزار و همینطور بخش های عملیاتی داشتیم. و تیم ما هم شاید خیلی با انگیزه نبود. بنا براین من یک تیم کوچک به ارث بردم که روی هم شاید نزدیک به 50 نفر می شدیم اما امروز ما یک تیم پر انگیزه ی 240 نفری با حدود پنجاه هزار راننده ی فعال داریم.
برهمند: تجربه شما در دیجی کالا تجربه ی موفقی است ولی در اسکانو چندان موفق نبودید.
شاهکار: مدلهای مختلف کسب و کار، سرعت رشد و بستر های متفاوتی دارند.
شاید باید زمان بیشتری به آنها بدهیم چرا که بعضی از مدل های کسب و کار با تغییرشان به مدل آنلاین لزوماً ارزشی به ماهیت کسب و کار، ایجاد نمی کنند و باید زمان بیشتری را برای ارزش آفرینی صرف کرد.
برهمند: امروزه همه می خواهند خودشان مؤسس یک کسب و کار مستقل باشند ولی شما یکی از مدیرانی هستید که به توسعه دادن کسب و کار دیگران علاقه دارید. این نکته ی بسیار مهمی است که چراخیلی ها فکر می کنند تنها راه موفقیت در یک بازار و برای کسب اسم و رسم باید خودشان مؤسس و صاحب یک کسب و کار باشند؟ نظرشما چیست؟
شاهکار: لزوماً ایجاد یک کسب و کار شخصی تنها راه موفقیت نیست و هر کسی باید با توجه و ارزیابی دقیق نقاط ضعف و قوت خودش مسیر شغلی مناسب خود را انتخاب و ادامه دهد تا به موفقیت دست پیدا کند.
من به این نتیجه رسیده ام که در توسعه ی کسب و کار مهارت هایی دارم و ممکن است لزوماً شروع کننده ی خوبی برای کسب و کار نباشم. اما با توجه به تجربه ای که در توسعه ی کسب و کار های مختلف به دست می آورم، قطعاً در آینده برای راه اندازی کسب و کار خودم امتیازات، دانسته ها و تجربیات بیشتری خواهم داشت.
برهمند: دوستان حاضر در سالن درباره ی ایده ی اولیه اسنپ، سرمایه ی اولیه و گروه اینترنتی ایران سؤالاتی ارسال کرده اند.
شاهکار: ایده ی اولیه ی اسنپ ایده ی جدیدی نبود و همانطور که می دانید شرکت UBER (بزرگترین استارتاپ دنیا که در هفتاد شرکت دنیا خدمات تاکسی آنلاین ارائه می دهد) اولین اجرا کننده ی این ایده بوده است.
در ایران هم این شکاف احساس شد و تصمیم گرفته شد که یک راهکار مقروم به صرفه، با کیفیت و دسترسی آسان، در حوزه ی حمل و نقل آنلاین در اختیار مردم قرار بدهیم و با تکیه و توجه به این سه ویژگی توانستیم به جایگاهی که امروز شاهد آن هستیم، برسیم.
در مورد بخش بعدی سؤال شما، گروه اینترنتی ایران حاصل سرمایه گذاری دو شرکت ایرانسل و MTN است که در حال حاضر پنج کسب و کار؛ زود فود، اسنپ، بامیلو، پین تا پین و اسکانو را در خود جای داده است.
برهمند: در توسعه کسب و کار چه مهارت هایی لازم است و شما در بدو ورود به یک سازمان برای ایجاد تغییرات مفید و توسعه ی آن شرکت چه اقداماتی انجام می دهید؟
شاهکار: بهتر این است که در یک ماه اول هیچ اقدام خاصی انجام ندهیم و این مدت را به شناخت و فهم اتفاقات گذشته یا جاری اختصاص دهیم.
در ابتدای ورود به سازمان باید به درک و تحلیل توانایی ها ظرفیت ها واستراتژی های بپردازیم. پس قدم اول رسَد کردن، یادگیری و شناسایی عوامل نام برده است.
این کار که در بدو ورود، شروع به ورود به فاز بهبود واعمال تغییرات، قبل از به چالش کشیدن و تجزیه و تحلیل فرآیند های قبلی کنیم، چندان منطقی به نظر نمی رسد.
برهمند: راجع به تحصیلات شما سؤال شده است.
شاهکار: من کارشناسی نرم افزار و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی دارم.
برهمند: روی مدرک افرادی که در تیم شما استخدام می شوند و این که از کجا مدرکشان را گرفته اند حساسیتی دارید؟
شاهکار: به هیچ وجه مهم ترین عاملی که در اسنپ یا شرکت های قبلی به آن توجه داشته ام، انگیزه ی کارکنان است.
برهمند: انگیزه را چگونه می سنجید؟
شاهکار: با گفتگو و مصاحبه، به این ترتیب که از متقاضی سؤال می کنم که با فرض ثبات تمام شرایط بین اسنپ و شرکت های دیگر، چرا اسنپ را انتخاب کرده است؟ و چه چیزی او را به اسنپ علاقه مند کرده است؟
اگر متقاضی جواب قانع کننده ای نداشته باشد متوجه می شوم که این هم مثل سایر شغل ها برایش تنها یک شغل است و به دنبال همان حقوق آخر ماه است.
برهمند: چرا کسانی که خودشان سرمایه گذار و مؤسس اسنپ هستند، اکنون خودشان گرداننده و مدیر اسنپ نیستند.
شاهکار: تفاوت چندانی ندارد. در بیشتر موارد سرمایه گذاران به دنبال افراد متخصصی هستند حال از داخل یا خارج سازمان.
برهمند: شما در اسنپ سهامدار نیستید؟
شاهکار: خیر بنده سهام ندارم.
برهمند: این که خود شما در اسنپ سهام ندارید، انگیزه ی شما را کم نمی کند؟
شاهکار: خیر میزان تأثیرگزاری من در کار برای خودم به قدری مشهود هست که سهام یا حقوق بالاتر نمی تواند به آن اندازه برایم انگیزه بخش باشد.
برهمند: پرسیده اند که وقتی برنامه نویسی را استخدام می کنید، چقدر به او فرصت می دهید تا کار را یاد بگیرد؟
شاهکار: به خاطر ماهیت کار، فرصت نسبتاً زیادی در اختیار وی قرار می دهیم. معمولا بین سه تا شش ماه زمان می برد تا برنامه نویس جدید بتواند به بازدهی و خروجی برسد.
بنا براین در انتخاب صحیح آنها دقت و توجه زیادی صرف می شود تا با توجه به زمان یاد شده، بتوانیم فردی را استخدام کنیم که حتماً از پتانسیل موجود و زمان در اختیار وی قرار داده شده بتواند بهترین خروجی را ارائه دهد و برای شرکت از نظر هزینه و انرژی بهترین صرفه را داشته باشد.
برهمند: بسیاری از دوستان راجع به مشکلات اسنپ با سازمان تاکسیرانی و اتحادیه ی آژانس ها سؤال کرده اند.
شاهکار: ماهیت مدل های کسب و کار بر مبنای فناوری، این است که در این استارتاپ ها ارزشی خلق می شود که خلق این ارزش در مدلهای بازار سنتی به هیچ وجه ممکن نیست. به عنوان مثال ماهیت کار درآژانس به گونه ای است که راننده باید منتظر شود تا زنگی زده شود و نوبت او برسد و بعد از انجام سفر باید با ماشین خالی برگردد و از این مسائل، مواردی از قبیل هزینه ی سوخت و استهلاک و زمان و ... را اضافه کنید. در مورد تاکسی ها هم به همین شکل. اما وقتی به وسیله ی ابزار های هوشمند فناوری، عرضه و تقاضا به طور بهینه و بدون اتلاف به هم متصل می گردند، زمان و هزینه ی سرویس دهی کاهش و کیفیت سرویس دهی افزایش پیدا می کند و در نتیجه هم راننده و هم مسافر راضی تر هستند.
برهمند: منظورتان این است که در این تغییر شکل از بازار سنتی به بازار فناور راننده ها با ضرری مواجه نخواهند شد و ممکن است تنها عده ای از صاحبان کسب و کار های سنتی متضرر گردند؟
شاهکار: همینطور است. رانندگارن آژانس های سنتی در حال همکاری با اسنپ با توجه به افزایش درآمد، کاهش کمیسیون، استفاده ی بهینه از مسیرها، ساعت کاری آزاد تر و چیدمان روزهای کاری به طور آزادانه ترتوسط خودشان، نسبت به سیستم سنتی، بسیار راضی تر هستند.
ولی در مورد تاکسی ها هنوز این رضایت وجود ندارد و رانندگان عزیز تاکسی هم حق دارند. ولی باید اعلام کنم که بنده از شش ماه گذشته تا امروز بیشترین تلاشم بر این پایه استوار بوده تا بتوانم با متقاعد کردن سازمان تاکسی رانی در مورد اجازه ی همکاری تاکسی داران عزیز با اسنپ، فضایی را فراهم کنم که تاکسیرانان عزیزی که تمایل به همکاری با اسنپ را دارند، بتوانند جذب سیستم گردند. تحقق این اتفاق برای خود ما هم بسیارخوشایند است چرا که تاکسی داران محترم عموما افرادی حرفه ای و متخصص هستند.
برهمند: مخالفت هایی با اسنپ دیده می شود که بعضاً رسانه ای هم شده است. اقدام شما برای دوام در برابر این فشار ها چیست؟
شاهکار: اعتقاد داریم که اگر نگاه ما حمایت از حقوق مصرف کننده باشد و هدف ارائه ی یک سرویس مطلوب به شهروندان باشد دیگر نباید دغدغه ی خصوصی یا دولتی بودن، کسب و کار سنتی یا نوین بودن مطرح باشد. خوشبختانه نگاه مسئولین عالی رتبه ی کشور هم به همین شکل است. کسانی مخالف ما هستند که منافع خودشان را در خطر می بینند. در غیر این صورت هم رانندگان و هم مسافرین به شدت راضی هستند و دلیلی هم که تا امروز در مقابل این فشار ها دوام آورده ایم همین رضایت مخاطبینمان است.
(پایان بخش اول گفتگو)
تیم خبری ایکانو
حسین فرد
باتشکر از حمیدرضا لاچین (دبیر همایش) - حمیدرضا خلیلی(دبیر اجرایی همایش)

  1. دوست گرانقدر با سلام؛ خواهشمند است جهت تماس سریع با شما، مشخصات خود را در فرم زیر وارد نموده تا دوستان ایکانویی در اولین فرصت با شما ارتباط برقرار نمایند.
  2. نام و نام خانوادگی*
   ورودی نامعتبر
  3. آدرس ایمیل*
   ورودی نامعتبر
  4. شماره تماس*
   ورودی نامعتبر