مصاحبه تیم ایکانو نیوز با مؤسس استارت آپ "با همسفر"

نمایشگاه الکامپ کرج

گپی با مهرداد صیرفی موسس استارتاپ با همسفر
در این روز های داغ بازار اپلیکیشن های حمل و نقل و مسافربری، اپلیکیشن حمل و نقل درون شهری "با همسفر" به عنوان یکی از استارت آپ های حاضر در اولین نمایشگاه الکامپ البرز توجه ایکانویی هارو به خودش جلب کرد. نزدیک تر رفتیم و با مهرداد صیرفی درباره ی استارت آپش گفتگویی انجام دادیم:
-ایکانو: اپلیکیشن با همسفر نسبت به اپ های مشابه چه تمایزی دارد؟
در باهمسفر رانندگانی که می خواهند با اتومبیل خود سفر بین شهری یا حتی درون شهری داشته باشند، با استفاده از وب سایت و یا نرم افزار تلفن همراه هوشمند ارائه شده، مسافران خود را یافته و از ظرفیت خالی اتومبیل خود استفاده می کنند. کافیست کاربران در اپلیکیشن باهمسفر عضو شده و اطلاعات زمان سفر، تعداد صندلی های خالی، مبلغ کرایه و سایر مشخصات خود را ثبت نمایند تا  به همین راحتی سفر مورد نظر بصورت آنلاین در لیست انتخاب مسافران قرار گیرد.
از سوی دیگر، مسافران با جستجو در همین وب سایت و یا اپلیکیشن تلفن همراه، آگهی سفر مورد نظر خود را یافته و پس از تماس با آگهی دهنده (راننده) و هماهنگی های لازم، بعنوان همسفر با ایشان همراه می شوند.
سیستم باهمسفر با اپ های مشابه چندان قابل مقایسه نیست به این دلیل که عملکرد آن، کاملا معکوس است .در اپ های مشابه، مسافر درخواست اتومبیل می دهد ولی در باهمسفر راننده پیشنهاد می دهد و مسافر می تواند تأیید کند. تفاوت دیگرِ باهمسفر و سایر اپلیکیشن های مشابه  در عدم دریافت پورسانت توسط  باهمسفر است. در واقع در با همسفر هیچ گونه پورسانتی بابت این سیستم دریافت نمی شود. همچنین هزینه هایی که رد و بدل می شود به صورت نقدی است.
-ایکانو: یعنی با همسفر مدل درآمد زایی ندارد؟
 پیش بینی می شود که درآمدهایی از خدمات جانبی که می توان در کنار این سیستم اصلی ارائه کرد کسب شود. به عنوان مثال می توان از ارائه اینترنت adsl با تخفیف بیشتر نام برد. آن دسته از رانندگانی که با ما همکاری می کنند می توانند از اینترنت با تخفیف برای منازل خود استفاده کنند. همچنین می توان از این اپلیکیشن به عنوان معرفی خدمات جانبی که قرار است از آن کسب درآمد شود استفاده کرد. یا می توان از طریق فروش بلیط اتوبوس و هواپیما به عنوان برنامه های جانبی این اپلیکیشن کسب درآمد کرد.
-ایکانو: چرا در این ایده از طریق کاری که اکنون انجام می گیرد کسب درآمد نمی شود؟
 در این کار از یک ایده زیست محیطی استفاده شده است که هدف اصلی کاستن از حمل و نقل های غیر ضروری و کمک به پاکیزگی محیط زیست بوده است که اخیرا به مسائل مالی آن نیز توجه شده است و سعی شده از این کار کسب درآمد شود ولی در واقع اهداف محیط زیستی بر اهداف مالی ارجحیت دارد.
-ایکانو: چقدر باردهی این محصول به طول انجامید و چه مشکلاتی در این راه برای شما به وجود آمد؟
ایده اولیه این طرح به چهار سال پیش برمی گردد.  به دلیل اینکه احتمال داده می شد که این ایده عواقب قانونی داشته باشد کار در مقطعی متوقف شد. بعد از چندی به واسطه ارتباطاتی که با پلیس راهور و اتحادیه تاکسیرانی برقرار شد اطمینان خاطری در این زمینه ایجاد شد که این ایده می تواند اجرایی شود.
یکی از مشکلات اصلی که سایر اپ های مشابه نیز با آن مواجه هستند خلاء قانونی می باشد. مشکل دوم عدم درک سرمایه گذاران داخلی و مسئولین مربوطه است به این معنی که درک خوبی نسبت به بحث محیط زیست وجود ندارد و به اهمیت موضوع محیط زیست پی برده نشده است و جامعه ما از این حیث نسبت به اروپا و آمریکا پنجاه سال عقب تر است. در باره این سیستم به بسیاری از شرکت های حمل و نقل پیشنهاد شراکت داده شد و بحث پولی شدن این کسب و کار به دلیل شراکت با شرکت های حمل و نقل مطرح شد و عنوان شد که این طرح در اروپا پیاده سازی شده و بازگشت مالی داشته است اما هیچ پاسخ مثبتی از جانب هیچ کدام از شرکت های حمل و نقل مطرح نشد. همچنین افزودند که هزینه های یکی از شرکت هایی که در این حوزه فعالیت می کنند را یک شرکت سوئدی تقبل کرده است و این موضوع جای تأسف دارد که یک شرکت از اروپا این درک را داشته که محیط زیست ایران مهم است و یا به دنبال سودآوری باشد و این درک را داشته باشد که این کار سودآوری به دنبال دارد. اما متاسفانه در داخل ایران کسی از این موضوع استقبال نمی کند.
-ایکانو: ا کنون چند کاربر از سرویس با همسفر استفاده می کنند؟
مجموعه چند سیستم دارد. وبسایت این مجموعه به نرم افزار اندروید آن پیوسته است که نزدیک به پانصد کاربر دارد البته تبلیغات محدودی نیز دارند. کانال تلگرام این مجموعه بالغ بر چهارصد عضو دارد و همچنین گروه تلگرامی نیز رشد خوبی داشته و به هزار نفر نزدیک می شود.
-ایکانو: در ثبت نام رانندگان شرایط خاصی مطرح است؟ امنیت مسافر یا راننده چگونه تأمین می گردد؟
 ثبت نام آزاد می باشد و هرکسی می تواند ثبت نام کند. رانندگان اتوبوس نیز در این سیستم به کار گرفته می شوند. در این اپلیکیشن یک سیستم اطمینان سنجی برای امنیت وجود دارد که در آن رانندگان و مسافرانی که ثبت نام می کنند به یک دید نگاه می شوند. به عنوان مثال یک شخص در این سیستم ثبت نام می کند که ممکن است راننده باشد اما این شخص ممکن است روز بعد به عنوان مسافر وارد سیستم شود.
در این اپلیکیشن از سیستم امنیتی چند مرحله ای استفاده می شود. در باهمسفر همه افراد با شماره تلفن خود احراز هویت می شوند یعنی کد فعالسازی به شماره تلفن افراد ارسال می گردد با توجه به این که اکنون همه خطوط تلفن همراه به نام مالکان آن ها ثبت شده است می توان گفت که در این مرحله یک احراز هویت نسبی صورت می گیرد. در مرحله بعد کد شانزده رقمی کارت بانکی رانندگان دریافت می شود و نام و نام خانوادگی افراد با روش چک کردن از طریق باجه های خود پرداز از سیستم بانکی استعلام می شود و از این طریق نیز افراد احراز هویت می شوند. این سیستم برای مسافران نیز در آینده به کار گرفته می شود. در مراحل بعد از کاربران خواسته می شود که از طریق همین اپلیکیشن از کارت بانکی خود عکس گرفته و برای سیستم ارسال نمایند. همچنین در خصوص رانندگان مشخصات خودرو نیز دریافت می شود. مشخصاتی از قبیل شماره خودرو و شماره پلاک و... و این شماره در اختیار مسافر قرار می گیرد و اگر اتفاقی نیز رخ دهد این شماره در اختیار پلیس قرار گرفته تا از آن طریق پیگیری شود.
- ایکانو: سپاسگزاریم از وقتی که در اختیار ما قراردادین. موفقیت و پیروزی شما رو آرزومندیم.


وبسایت استارت آپ: www.bahamsafar.com

تیم خبری ایکانو: فریما طالبی، حسین فرد
منبع: ایکانو نیوز

  1. دوست گرانقدر با سلام؛ خواهشمند است جهت تماس سریع با شما، مشخصات خود را در فرم زیر وارد نموده تا دوستان ایکانویی در اولین فرصت با شما ارتباط برقرار نمایند.
  2. نام و نام خانوادگی*
   ورودی نامعتبر
  3. آدرس ایمیل*
   ورودی نامعتبر
  4. شماره تماس*
   ورودی نامعتبر